Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie wzniesiony został jako siedziba książąt mazowieckich na przełomie XIII i XIV wieku. W 1526 roku, dzięki przyłączeniu Mazowsza do Korony, stał się on rezydencją królewską, później także miejscem obrad sejmów walnych. Po 1918 roku przeznaczono go natomiast na siedzibę prezydenta Rzeczpospolitej.

Na początku II wojny światowej Zamek spłonął w dużej części w wyniku bombardowań. W 1944 roku został on wysadzony przez niemieckich żołnierzy.

Zamek Królewski w Warszawie

Dzięki zachowanym dokumentom i znalezionym elementom architektonicznym, udało się go jednak odbudować. Prace rozpoczęły się dopiero w 1971 roku – tak długo zwlekały władze PRL z podjęciem ostatecznej decyzji o odbudowie. W 1984 roku Zamek udostępniono dla zwiedzających .

We wnętrzu Zamku obejrzeć można doskonale odtworzone, znajdujące się w Apartamencie Wielkim:

 

  • Galerię Owalną (z arrasami z połowy XVI wieku i portretami władców polskich z przełomu XVI i XVII wieku)
  • Wielką Antyszambrę (pełniącą funkcję przedpokoju)
  • Salę Rady (za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego odbywały się w niej posiedzenia Rady Nieustającej; jako że uczestniczył w nich także król, w sali znajduje się tron królewski)
  • Salę Wielką (odbywały się w niej ceremonie dworskie, bale i uczty; jej sufit zdobi ogromny plafon, przedstawiający „Rozwikłanie Chaosu”, pędzla Bacciarelliego, odtworzony przez Łucję i Józefa Oźminów)
  • Pokój Marmurowy (jest to drugi przedpokój, z plafonem pędzla Marcello Bacciarelliego oraz posągami Sprawiedliwości i Pokoju, autorstwa André Le Bruna)
  • Salę Rycerską (znajdujące się tu płótna Bacciarelliego przedstawiają najważniejsze wydarzenia z historii Polski, a wykonane z brązu popiersia autorstwa André Le Bruna i Giacomo Monaldiego stanowią hołd złożony najwybitniejszym Polakom)
  • Salę Tronową (wyposażoną częściowo w oryginalne fragmenty boazerii i sztukaterii; najważniejszy jest tu jednak tron królewski wraz z wyhaftowanymi na jego zaplecku srebrnymi orłami)
  • Pokój Konferencyjny (Gabinet Monarchów Europejskich) (mały pokój, znajdujący się za Salą Tronową; jego ściany zdobią płótna, przedstawiające sześciu współczesnych Stanisławowi Augustowi, monarchów europejskich)

 

Spośród pomieszczeń, wchodzących w skład Apartamentu Królewskiego na szczególną uwagę zasługują Pokój Sypialny, zaprojektowany przez Jakuba Fontanę oraz Pokój Canaletta z serią widoków Warszawy, pędzla Bernarda Belotto (Canaletta).

Zwiedzając Zamek Królewski w Warszawie nie można też zapomnieć o Ogrodzie Zamkowym i Arkadach Kubickiego.

Od 1 października 2008 roku wnętrza pokojów dworskich oraz Dawnej Izby Poselskiej i sąsiadujących z nią sal są niestety zamknięte dla zwiedzających.

W niedziele wszystkie dostępne ekspozycje obejrzeć można bezpłatnie.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz