Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to unikalna w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie instytucji, popularyzujących naukę, ukazujących jej nierozerwalny związek z codziennością. Centrum to raj dla wszystkich, dla których zakaz „nie dotykać eksponatów” wydaje się tragicznym ograniczeniem ich możliwości poznawczych. Tutaj bowiem zwiedzający samodzielnie przeprowadzają doświadczenia i na własną rękę dokonują odkryć na interaktywnych wystawach.
Wystawa stała oferowana przez Centrum Nauki Kopernik obejmuje kilkaset interaktywnych eksponatów, umieszczonych w sześciu tematycznych galeriach:
- Świat w ruchu (tutaj można poznać zasady rozchodzenia się fal dźwiękowych i świetlnych, samodzielnie wyprodukować prąd elektryczny, przyjrzeć się powstawaniu tornada oraz przeżyć trzęsienie ziemi)
- Człowiek i środowisko (to wystawa dla wszystkich, którzy chcą zajrzeć w głąb swojego organizmu, a także dowiedzieć się skąd się bierze woda w kranie i prąd w gniazdku)
- Strefa światła (zainteresuje wszystkich domorosłych detektywów, pragnących przekonać się jak bardzo mogą nas oszukać nasze własne oczy)
- Korzenie cywilizacji (tutaj można wybudować most według projektu Leonarda da Vinci, poprowadzić wykopaliska, używając robotów, odczytać naskalne malowidła i zagrać na laserowej harfie)
- Bzzz! (to wystawa, dzięki której spełnić można marzenie o byciu ptakiem lub owadem i zajrzeć do kryjówek małych polnych zwierząt
- RE: generacja (galeria podzielona jest na cztery strefy Ja (psychologia i życie wewnętrzne), Ja-Ty (relacja dwóch osób, partnerstwo, przyjaźń, miłość, zależność między człowiekiem a nowymi technologiami), Ja-My-Oni (relacje między jednostką a grupą oraz między grupami, zjawiska społeczne), Ja-Świat (jaki wpływ ma na nas współczesny świat i jak my wpływamy na niego). Przeznaczona jest dla tych, którzy chcą poznać siebie i swoje emocje)
Prócz tego CNK organizuje także wystawy czasowe i liczne warsztaty.
Po raz pierwszy idea powstania Centrum Nauki w Warszawie pojawiła się w 1997 roku. Prace nad projektem budowy zaczęto w 2004 roku.
Budynek Centrum Nauki Kopernik to trzy kondygnacje o powierzchni blisko 20 tysięcy metrów kwadratowych. Koszt jego budowy wyniósł 365 mln zł, z czego 207 mln zł stanowiły środki przyznane przez Unię Europejską. Jest on wspólną inicjatywą Miasta Stołecznego Warszawy, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.