Pałac w Wilanowie

Dwór w Wilanowie to drugi, obok Łazienek, imponujący warszawski zespół pałacowo-parkowy. W 1677 roku król Jan III Sobieski urządził tam swoją wiejską rezydencję, którą nazwał Villa Nova. Stąd prawdopodobnie pochodzi obecna nazwa „Wilanów”. Wcześniej ta podwarszawska osada funkcjonowała jako Milanowo lub Milanów.

Willa Sobieskiego nie miała cech królewskich. Była mała i zupełnie pospolita. Nie dorównywała nawet posiadłościom wielu średnio zamożnych mieszczan czy urzędników. W miarę jednak jak popularność króla rosła, pałac rozbudowywano i upiększano. I tak na przykład niezwykle bogata fasada pałacowa stanowi gloryfikację Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery.

Po śmierci Sobieskiego Pałac w Wilannowie zamieszkiwały kolejno rody magnackie (Sieniawscy, Czartoryscy, Potoccy, Braniccy). Wielokrotnie, pod kierownictwem najlepszych architektów, przebudowywali oni dwór, aż w końcu, ze skromnej letniej willi otoczonej parkiem, przekształcił się on w magnacką rezydencję z prawdziwego zdarzenia.

W 1805 roku, dzięki Stanisławowi Kostce Potockiemu, ówczesnemu właścicielowi wilanowskiego dworu i wielkiemu pasjonatowi sztuki, w części pałacu powstało jedno z pierwszych muzeów w Polsce. Potocki prezentował tam dzieła ze swojej bogatej kolekcji.

Pałac w Wilanowie

Ostatnim właścicielem Wilanowa był Adam Branicki, syn Ksawerego. Po drugiej wojnie światowej nienaruszony pałac upaństwowiono i umieszczono w nim oddział Muzeum Narodowego w Warszawie (do 1995 roku). Obecnie znajduje się tu niezależne – Muzeum Pałac w Wilanowie.

Zwiedzać można tu pałacowe wnętrza, między innymi:

 

  • Gabinet Chiński (wypełniony meblami i przedmiotami chińskimi),
  • Bibliotekę Króla (znajduje się w niej najstarsza w pałacu, oryginalna posadzka z trójbarwnych marmurowych płyt),
  • Salon Malinowy (z niezwykłym, namalowanym na kształt nieba, plafonem),
  • Gabinet Etruski (znajdują się w nim pozostałości z kolekcji antycznych dzieł Potockich; kolekcja ta jest wyjątkowa, ponieważ została skompletowana nie tylko dzięki zakupom, ale także pracom archeologicznym, które prowadził osobiście Stanisław Kostka Potocki),
  • Białą Salę (zaprojektowana dla króla Augusta II),
  • Gabinet Zwierciadlany (którego ściany zdobią osiemnastowieczne lustra),
  • apartamenty księżnej Izabeli Lubomirskiej (w tym zapierającą dech w piersiach Złotą Sypialnię).

Atrakcją są, zachowane w prywatnych pokojach królewskich, sypialni króla Jana III i królowej Marii Kazimiery, oryginalne meble i przedmioty.

Park, otaczający pałac, ukazuje różnorodne style aranżacji ogrodów. Jest tu więc i geometryczny ogród francuski i naturalny park angielski. W parku znajdują się liczne rzeźby i figury oraz oranżeria, w której dostępna dla zwiedzających jest kolekcja dzieł sztuki dekoracyjnej.

Jeden komentarz

  1. Weronika październik 2012 at 17:56 #

    Dzięki 5 z pola

Zostaw komentarz