Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie, czyli niegdysiejsza letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego, zawdzięczają swoją nazwę pawilonowi kąpielowemu, który zbudował w XVII wieku na terenie obecnego parku marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski. W 1764 roku tereny te zakupił król Stanisław August Poniatowski. Słynący z miłości do sztuki, zatrudnił od razu najlepszych architektów i ogrodników, z Dominikiem Merlinim i Janem Christianem Schuhem na czele, których zadaniem było zaprojektowanie królewskiej rezydencji i otaczającego ją parku i uczynienie z nich imponującego centrum kulturalnego i naukowego.

Łazienki Królewskie

 

Przy głównym wejściu do Łazienek stoi najbardziej znany na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Najsławniejsza jego kopia (w skali 1:1) znajduje się w Hamamatsu w Japonii.

Latem, wśród otaczających pomnik sadzawek i różanych krzewów, odbywają się recitale chopinowskie.

Znajdujący się w głębi parku kolisty wodozbiór (zwany Rezerwuarem lub Okrąglakiem) miał za zadanie dostarczać wodę do fontann i pałacu. Obecnie organizowane w nim są czasowe wystawy artystyczne.

Nieopodal stoi przeszklony budynek Starej Pomarańczarni, w której, oprócz egzotycznych roślin i posągów, znajduje się obecnie największa w Polsce galeria rzeźby.

We wschodnim skrzydle Pomarańczarni znajduje się jeden z dwóch istniejących do dzisiaj na terenie Łazienek teatrów dworskich. Zachowano w nim oryginalne wyposażenie oraz iluzjonistyczne malowidła pędzla Jana Bogumiła Plerscha.

Niedaleko Pomarańczarni znajduje się Biały Domek, zbudowany podobno specjalnie dla narzeczonej króla – Elżbiety Grabowskiej. Wewnątrz podziwiać można, urządzony w stylu chińskim, pokój bawialny oraz dekoracje autorstwa J. B. Plerscha.

Łazienki Królewskie

Stare łaźnie Lubomirskiego zostały wkomponowane w zbudowany na wysepce, urokliwy Pałac na Wodzie. W tym, stanowiącym niegdyś bajkową rezydencję królewską, pałacu urządzono muzeum z obrazami pochodzącymi z kolekcji Stanisława Augusta oraz przedmiotami i meblami z epoki.

Na tyłach pałacu znajduje się Wielka Oficyna (Podchorążówka), w której w czasach Królestwa Kongresowego, mieściła się Szkoła Podchorążych. Stąd właśnie wyruszyli podchorążowie, by atakiem na pobliski Belweder rozpocząć powstanie listopadowe.

Obecnie w Wielkiej Oficynie mieści się Muzeum Ignacego Paderewskiego i Wychodźstwa Polskiego.

Obok Podchorążówki stoi, dostępny dla zwiedzających, Pałacyk Myślewicki. Początkowo zamieszkiwali go dworzanie, później bywał w nim książę Józef Poniatowski.

Największą chyba atrakcją Łazienek jest, powstały według projektu Dominika Merliniego, wzorowany na amfiteatrze z Herkulanum, Teatr na Wyspie. Latem odbywają się w nim przedstawienia teatralne i koncerty.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz