Biała elewacja, ciemnobrązowa dachówka, drewniana weranda i ozdobne okiennice. Budynek o unikatowym charakterze i stylistyce ma dużą większą wartość niż jednolite budynki mieszkalne. Przepiękna architektura i bogata historia domu sprawiają, że miejsce to staje się magiczne. Kto z nas nie marzył, by mieć dworek na Mazowszu? Niewielki domek z duszą, echem dawnych lat, który pozwoli zapominać o troskach dnia codziennego.
Swoją niezwykłą historię mają również warszawskie kamienice, które na rynku nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem. Nietypowa architektura, ciekawe rozwiązania budowlane i rozpoznawalność wśród mieszkańców miasta, to tylko niektóre atuty. Takie budynki mogą przynieść spore zyski, dlatego sprzedaż kamienicy nie stanowi wielkiego wyzwania dla agenta biura nieruchomości. Cena jednak nie jest najniższa, kamienica z 1900 roku na warszawskim Śródmieściu została wystawiona za 10 mln zł. Zabytkowy budynek o powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych wymaga remontu, ale znajdują się tam cztery lokale użytkowe i 16 pustych mieszkań, podnosząc jego wartość.
Na atrakcyjność nieruchomości wpływa lokalizacja, jednak w dużych miastach łatwiej jest o określone grupy klientów niż w mniejszych, gminnych ośrodkach. Oferty sprzedaży zabytkowych budynków przy głównych ulicach należą do rzadkości, bo zazwyczaj są one siedzibą dobrze prosperującego sklepu, restauracji czy hotelu. Często, ze względu na prestiż, domy w centrum, są zamieszkane przez ich aktualnych właścicieli. Bieżące monitorowanie warszawskiego rynku zabytkowych nieruchomości pozwala na wyszukanie bardzo ciekawych opcji inwestycyjnych.
Zanim jednak rezydencja w Warszawie stanie się naszą własnością, należy dokładnie przeanalizować możliwości danego budynku oraz konieczny wykład finansowy w jego renowację. Zdarza się, że kamienica ma nieuregulowaną sytuację prawną, co również może rzutować na koszty. Remont natomiast bardzo często wymaga zgody konserwatora zabytków. Tego typu inwestycja wymaga znacznie większej wiedzy na temat rynku nieruchomości niż w przypadku, gdy inwestujemy w tradycyjny dom parterowy. Wiele osób decyduje się nawet wynająć specjalistyczną firmę, która oszacuje opłacalność zakupu zabytkowej budowli.